Poznaj naszą misję oraz sposób, w jaki wspieramy lokalne rzemiosło i pomagamy rzemieślnikom w ich codziennej działalności.
Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Pucku jest organizacją rzemieślniczą obejmującą teren Powiatu Puckiego. Cech posiada osobowość prawną i działa na podstawie Statutu oraz ustawy „O Rzemiośle”.
Podstawowym zadaniem Cechu jest prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno-organizacyjnej, kulturalnej, oświatowej i gospodarczej, a także reprezentowanie interesów członków wobec organów administracji i sądów.
Organizacją kieruje Zarząd Cechu pod przewodnictwem Starszego Cechu: Lecha Jędrzejczyka.
Ośrodek Szkoleniowy
Ośrodek Szkoleniowy przy Powiatowym Cechu Rzemiosł Różnych Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Pucku istnieje od 1993 roku. Placówka jest zarejestrowana w Starostwie pod numerem 3 jako Niepubliczna Placówka Oświatowa Powiatu Puckiego. Ponadto, wpisana jest do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.
Dyrektorem tej placówki jest Starszy Cechu Lech Jędrzejczyk. Głównym celem ośrodka jest organizowanie teoretycznego przygotowania w zakresie przedmiotów zawodowych, co umożliwia przystąpienie do egzaminu czeladniczego.
Placówka oferuje również kursy i szkolenia skierowane do środowiska rzemieślniczego, a także innych przedsiębiorstw i osób indywidualnych.
Współpraca z Samorządami i Organizacjami
Zarząd Cechu współpracuje z samorządami lokalnymi miast i gmin Powiatu Puckiego. Aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz rozwoju regionu. Rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu brali udział w wypracowaniu strategii rozwoju powiatu puckiego.
Zarząd Cechu był również wnioskodawcą i współzałożycielem Sejmiku Gospodarczego Powiatu Puckiego, gdzie przewodniczył w czasie pierwszej kadencji.
Członkostwo w Organizacjach
Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Pucku jest członkiem:
- Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku,
- Pomorskiego Sejmiku Gospodarczego,
- Sejmiku Gospodarczego Powiatu Puckiego.
Działalność Cechu
Cech zrzesza około 90 podmiotów gospodarczych. Zakłady rzemieślnicze zrzeszone w Cechu szkolą około 200 pracowników młodocianych w różnych branżach, takich jak:
- fryzjerska,
- mechaniczna,
- cukierniczo-piekarska,
- budowlana,
- kamieniarska,
- ciesielsko-dekarska,
- elektryczna,
- elektromechaniczna,
- hydrauliczna,
- fotograficzna,
- restauracyjna,
- handlowa,
- szewska,
- ślusarska,
- tapicerska,
- stolarska,
- szklarska,
- jubilerska,
- stomatologiczna.
Cele i zadania organizacji
Podstawowym zadaniem Cechu jest w szczególności utrwalanie więzi środowiskowych, postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodu, a także prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno-organizacyjnej, kulturalnej, oświatowej i gospodarczej a także reprezentowanie interesów członków wobec organów administracji i sądów.
2. Do zadań Cechu należy także:
a) Rozpatrywanie skarg dotyczących działalności członków Cechu.
b) Wydawanie opinii o działalności zawodowej i społecznej członków Cechu.
c) Udzielanie członkom pomocy w drodze udzielania porad i informacji, wystąpień i interwencji.
d) Organizowanie pomocy członkom i zatrudnionym przez nich pracownikom w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i rozwijaniu postępu technicznego.
e) Organizowanie przygotowania zawodowego.
f) Wykonywanie, na podstawie upoważnienia Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, zadań z zakresu nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle uczniów – pracowników młodocianych, zatrudnionych w przedsiębiorstwach członków Cechu.
– współpraca z władzami oświatowymi i szkołami zawodowymi w zakresie dokształcania teoretycznego uczniów szkolonych przez rzemieślników
– organizowanie działalności socjalnej, kulturalnej i oświatowej dla członków Cechu i ich rodzin oraz dla uczniów i pracowników Cechu i zakładów rzemieślniczych, a także członków ich rodzin na podstawie tworzonych w Cechu funduszy celowych
– delegowanie przedstawicieli rzemiosła do organów kolegialnych, w których udział przedstawicieli rzemiosła przewidują przepisy szczególne oraz do organizacji społecznych, w pracach których uczestniczy rzemiosło
– podejmowanie działań mających na celu zapewnienie przestrzegania prawa, a zwłaszcza przepisów ustawy o rzemiośle i statutu.
Prowadzenie Ośrodka Szkoleniowego (organizacja różnego rodzaju kursów i szkoleń np. Kurs SEP, Kurs operator wózka widłowego, Kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, Kurs BHP oraz kursów według potrzeb, w związku z podniesień kwalifikacji).